Domy drewniane o konstrukcji szkieletowej są budowane na europejskich rynkach od wielu lat. Historia budownictwa szkieletowego drewnianego wiąże się z krajami skandynawskimi, a więc z klimatem ostrym i wymagającym.

Drewno jako naturalny budulec stosowany był w budownictwie od czasów starożytnych. Dzisiejszy rozwój techniki i technologii obróbki i przygotowania drewna pozwala w pełni wykorzystać jego potencjał.

Drewno

W naszych konstrukcjach stosujemy drewno iglaste (przeważnie jest to drewno sosnowe), wcześniej suszone komorowo do uzyskania wilgotności nie większej niż 18%. Stosujemy zarówno impregnację kąpielową jak również na życzenie klienta w przypadku  konstrukcji o wyższych wymaganiach impregnację ciśnieniową – np w przypadku gdy elementy konstrukcji są bezpośrednio narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Impregnacja elementów drewnianych obłożynych obustronnie płytą GK 12mm nie jest wymagana, jednak na życzenie klienta impregnujemy również takie elementy.

Przekroje elementów konstrukcyjnych w zależności od projektu zwykle wahają się od 3,8×8,9cm (ściany działowe) do 8×25 cm (stropy). W przypadku ścian najczęściej są to elementy o przekrojach 5×10 oraz 5x15cm.

Konstrukcja szkieletu

Konstrukcję budynku realizujemy na placu budowy korzystając z własnego wyposażenia narzędziowego (pilarki, ukośnice, gwoździarki itp.). Połączenia słupków z podwaliną/oczepem są wykonywane za pomocą wkrętów konstrukcyjnych oraz gwoździ karbowanych. Do wzmocnień newralgicznych punktów konstrukcji stosujemy łączniki stalowe ocynkowane (kątowniki, blachy perforowane).

Poszycie stropów wykonujemy z płyty MFP o grubości 22mm lub na życzenie klienta z deski gr. 24mm, stanowiącej jednocześnie (po odpowiedniej obróbce i lakierowaniu)  podłogę poddasza budynku.

Termoizolacja, wiatroizolacja, ochrona przeciwwilgociowa

Jako zewnętrzne poszycie konstrukcji szkieletu budynku stosujemy płyty MFP, rzadziej OSB o grubości 12mm. Całość jest chroniona przed wiatrem i wilgocią przez stosowanie folii wiatroizolacyjnej. Istotne jest odpowiednie zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych, tak aby każdy ich fragment był chroniony przed wilgocią.

Szkielet drewniany (zarówno ściany jak i stropy oraz dach) jest wypełniany wełną mineralną w zależności od grubości ściany/stropu o grubości od 15 do 25 cm.
Zewnętrzna izolacja budynku może być różnorodna, tj styropian, wełna mineralna, elewacja drewniana.