Drewno jako materiał konstrukcyjny

Historia budownictwa szkieletowego drewnianego  wywodzi się z krajów o klimacie ostrym, wymagającym a więc głównie krajów skandynawskich. Niemałą rolę w rozwoju technologii szkieletowej odegrał łatwy dostęp do drewna konstrukcyjnego.

Odpowiednio przygotowane drewno konstrukcyjne na potrzeby konstrukcji szkieletowych powinno spełniać kilka warunków.

Wilgotność drewna

Przede wszystkim istotnym parametrem jest wilgotność drewna, która nie powinna przekraczać 18%. Szacuje się, że podczas budowy w warunkach słonecznych drewno uzuskuje ostatecznie wilgotność 14-15%. W przypadku deszczowej pogody może chwilowo uzyskać wilgotność na poziomie 22-23%, co jednak dość szybko wraca do normy ze względu na jedynie powierzchniowe zawilgocenie.

Aby uzyskać w/w wilgotność, najlepiej stosować suszenie komorowe w podwyższonej temperaturze (ok 60stopni Celsjusza). Tak wysuszone drewno oprócz żądanej wilgotności pozbawione zostaje wszelkich substancji, które mogłyby stanowić pożywkę dla szkodników drewna.

Wysuszone do odpowiedniej wilgotności drewno posiada wytrzymałość na zginanie  aż 60-70% wyższą niż drewno świeżo ścięte. Dodatkowo konstrukcja szkieletu drewnianego wykonana z drewna suszonego jest odporna na samoczynne skręcanie się elementów, przez co unika się problemów np związanych z pękaniem wewnętrznego poszycia z płyt GK .

Obróbka drewna

Kolejnym istotnym czynnikiem jest czterostronne struganie elementów szkieletu. Oprócz oczywistego apsektu jakim jest zgodność wymiarów pozwalająca na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy podczas budowy,  stosowanie tej obróbki pozwala na uzyskanie dużo bardziej gładkiej powierzchni drewna niż w przypadku drewna “spod piły”. Gładka powierzchnia sprawia, że elementy szkieletu są bardziej odporne na działanie ognia – płomienie “ślizgają się” po powierzchni drewna nie znajdując punktów zapalnych. Dodatkowo zamknięte w ten sposób pory drewna nie pozwalają na zagnieżdżenie się szkodników czy grzybów.

Właściwości konstrukcji szkieletowych

Konstrukcje domów w technologii szkieletu drewnianego są obecnie coraz częściej spotykaną metodą w budownictwie.

Wiąże się to z wieloma względami, m.in. (a może przede wszystkim) z właściwościami, jakie posiadają tak zbudowane domy.

Należy tutaj wspomnieć o mikroklimacie, który panuje w domu o konstrukcji szkieletowej. Jest on bez porównania bardziej przyjazny człowiekowi niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Najbardziej istotnym czynnikiem jest wilgotność panująca we wnętrzu budynku. Prawidłowo wykonany budynek szkieletowy, wykazuje tendencję do samoczynnej regulacji poziomu wilgoci – ponieważ materiały z jakich jest wykonany pozwalają na “oddychanie” budynku, oraz oddawanie bądź przyjmowanie wilgoci z powietrza. Odpowiedni poziom wilgotności zabezpiecza przed powstawaniem ognisk zagrzybienia, wpływa na czystość powietrza (wolnego od np zarodników grzybów czy pleśni).

W domu szkieletowym regulacja temperatury wewnątrz jest bardzo efektywna (niezależnie od zastosowanego rodzaju CO). Ściany budynków szkieletowych wypełnionych wełną mineralną nie kumulują ciepła, dlatego bezwładność temperaturowa takiego budynku jest bardzo mała stąd też ogrzewaniu podlega jedynie powietrze wewnątrz a nie jak w przypadku domów murowanych – ściany (które przy dużej wilgotności powietrza wymagają długiego wygrzewania, zanim uzyskamy odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku). Związane z tym są duże oszczędności energii oraz możliwość efektywnego zastosowania zaawansowanych technik grzewcznych jak np kolektory słoneczne, gruntowe wymienniki ciepła, pompy ciepła.

Zalety budownictwa szkieletowego w pigułce

Najważniejsze aspekty związane z domem o konstrukcji szkieletowej:

  • Krótki czas budowy
  • Przyjazny mikroklimat dla mieszkańców
  • Naturalne i ekologiczne materiały
  • Niskie koszty utrzymania (CO)
  • Możliwość efektywnego stosowania nowoczesnych technik grzewczych
  • Budynek stawiany "na sucho" (brak konieczności sezonowania w stanie surowym, czysty plac budowy)
  • Konstrukcja lekka, w większości przypadków nie wymaga ciężkiego posadowienia